• Projekt ekologiczny

      •  

        "Przedszkolak przyjacielem Ziemi"

        Aby zrealizować projekt ekologiczny „Przedszkolak przyjacielem Ziemi” zakupiono wszystkie zaplanowane pomoce dydaktyczne i rzeczowe wskazane do realizacji  poszczególnych zadań projektowych.  Projekt ten miał za zadanie rozbudzić świadomość ekologiczną dzieci, rodziców oraz społecznej lokalności. Stworzono Kodeks Przyjaciela Ziemi, przeprowadzono szereg zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem materiałów zakupionych z dotacji ( moduł ekologiczny, plansze dydaktyczne, gry dydaktyczne) m. in. „Co to jest ekologia?”, „Ratujemy Ziemię”, „Dbamy o rośliny”, „Chrońmy zwierzęta”, „Ważna sprawa – segregacja śmieci”.  Zorganizowano akcję sprzątania terenu przedszkola i w jego okolicy z zastosowaniem odpowiednich rękawic oraz koszy na śmieci (kosz na papier, plastik i odpady organiczne). Zastosowany został w przedszkolnym ogrodzie kompostownik, który ma służyć do produkowania własnego nawozu organicznego, który zostanie wykorzystany  do zasilania roślin ogrodowych. Zakupiono materiały biurowe oraz ramki na plakaty dzięki czemu zostały stworzone broszury informacyjne dla odbiorców programu oraz plakaty informacyjne rozmieszczone na terenie przedszkola i w jego okolicy. Dzieci wspólnie z nauczycielami na zajęciach plastyczno-technicznych tworzyły własne zabawki z materiałów naturalnych, tj., patyki, kamienie, kasztany czy nasiona. W listopadzie zorganizowany został również konkurs pt.: „Jesienna ramka na zdjęcie” do którego zaangażowani zostali dzieci wspólnie z rodzicami. Na terenie przedszkola zostały zamontowane dwa analizatory jakości powietrza, które służą do analizy zanieczyszczeń na terenie w którym znajduje się przedszkole, w szczególności w okresie grzewczym. W ogrodzie przedszkolnym została zamontowana stacja pogodowa, dzięki czemu dzieci podczas zabaw na świeżym powietrzu mogą monitorować zmiany zachodzące w pogodzie. W kwietniu został zorganizowany pokaz mody ekologicznej, na który dzieci wspólnie ze swoimi rodzicami przygotowały kreatywne stroje z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Na wiosnę nauczycielki wspólnie z dziećmi założyły ogródek przedszkolny, zasadziły rośliny w donicach oraz wspólnie zasadziły w ogrodzie krzywy i drzewa. Zakupiona została myjka ciśnieniowa, aby pracownicy mogli oszczędzać wodę podczas prac porządkowych tj, mycie wyposażenia ogrodu przedszkolnego (tj. domki, huśtawki, zabawki), mycie elewacji czy ogrodzenia. Aby zachęcić rodziców do dbania o przyrodę i zmniejszania emisji spalin przy przedszkolu zamontowano stojaki na rowery by zachęcić do zmiany środka transportu na rower.

        Uważamy, że podjęte przez nas działania związane z realizacją projektu wpłynęły znacząco na zmianę postaw dzieci, rodziców, społeczności lokalnej. Teraz każde dziecko wie, jak dbać o środowisko, jak oszczędzać wodę czy energię. Zdobyta w projekcie wiedza na temat świadomości ekologicznej odbiorców projektu pozytywnie wpłynęła na ich postawy dotyczące odpowiedzialności z stan przyrody. Rozbudzona została wrażliwość ekologiczna u dzieci oraz ich rodzin. Odbiorcy potrafią rozpoznać i nazywać zachowania bezpieczne i niebezpieczne dla środowiska. Zostały wprowadzone zmiany przyjazne dla środowiska w codziennym życiu przedszkola, tj. zastosowanie koszy i segregacja śmieci w każdej sali. W łazienkach stosowane są ręczniki materiałowe, zamiast ręczników papierowych. By zmniejszyć produkcję śmieci kubki plastikowe zostały zamienione na kubki wielokrotnego użytku.

        Dzięki dofinansowaniu Projektu przez Fundację PGNiG w dalszym ciągu możemy korzystać z zakupionych pomocy, kontynuować i realizować założenia wynikające z projektu rozbudzając świadomość ekologiczną dzieci i społeczności lokalnej.

        Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z realizacji projektu w tym poście oraz w Galerii przedszkolnej.