Ciekawostki
Pomarańczowy maj
5 maja jest okazją do podwójnej refleksji o sytuacji osób niepełnosprawnych. Obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
To właśnie 5 maja obchodzony jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Święto zostało zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. ubiegłego wieku. Celem obchodów tego Dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy i wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz wyeliminowanie dyksryminacji wobez osób z N.I. zarówno w życiu zawodowym jak i codziennym.
Jak chwalić dziecko? Chwalić czy nie?
Do czego prowadzi brak pochwał?
- stan ciągłego napięcia między rodzicami, a dzieckiem;
- częste konflikty (kłótnie);
- koncentracja na negatywach;
- pogorszenie samooceny;
- spadek motywacji.
Dostrzeganie pozytywów:
Jedną z podstawowych technik terapeutycznych jest nauczenie się zwracania uwagi na pozytywne wydarzenia i podkreślania ich oraz zachowań dziecka.
- Pod koniec dnia dzielimy się z dzieckiem pozytywnymi informacjami, wyliczamy mu je wszystkie.
- O pozytywnym wydarzeniu mówimy także wtedy, gdy dziecko zachowa się lepiej niż zazwyczaj lub trudne wydarzenie przebiega mniej problematycznie.
- Obserwacja dziecka i zapisanie wszystkich sytuacji, które są pozytywne, nawet jeśli wydają się nam normalne i dziecko powinno się tak zachowywać.
Pochwały jako technika behawioralna:
- motywują dziecko do wykonywania obowiązków
- urtwalają zachowania, kóre pojawiają się sporadycznie
- informują dziecko co jest dobrym, akceptowalnym i pożadanym zachowaniem przez dorosłych
- budują pozytywną samoocenę
Zasady prawidłowego stosowania pochwał
- Chwalimy za rzeczy prawdziwe.
- Uzasadniamy, dlaczego chwalimy.
- Chwalimy za zachowania pojawiające się spontanicznie, przynajmniej raz na jakiś czas.
- Stosujemy pochwałę natychmiast po wystąpieniu pożądanego zachowania.
- Zmniejszamy częstotliwość pochwał wraz ze wzrostem częstotliwości pożądanych zachowań (na początkowym etapie chwalimy za każdym razem, później, gdy określone zachowanie pojawia się często możemy chwalić rzadziej, „co któreś zachowanie”.
- Chwalimy za konkretne czynności, zachowania.
- Technika pochwał powinna być stosowana często, kilka razy dziennie.
O czym pamiętać?
- Świadomość - jeśli nie będziemy chwalić świadomie, dostrzeżemy tylko to, co poszło źle.
- Docenianie małych rzeczy - normalne zachowanie też jest pozytywne.
- Systematyczność - pochwały powinny być stosowane trwale, jednorazowe rzadko przynoszą efekty.
- Częstotliwość - chwalimy za każde pozytywne zachowanie tuż po jego wystąpieniu.
- Podsumowanie - wymienienie wszystkich pozytywnych zachowań zakończone pochwałą.
W KWIETNIU BĄDŹ NIEBIESKI
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu, który tłumaczy czym jest autyzm.
„Spektrum (autyzmu) jest długie i szerokie, i wszyscy się na nim znajdujemy. Kiedy się w to uwierzy, łatwo zobaczyć, ile mamy ze sobą wspólnego." - Lisa Genova – Kochając syna
Osoby z autyzmem odczuwają świat inaczej niż my. Nie jest to ani gorszy ani lepszy odbiór świata. Po prostu INNY. By jeszcze lepiej zrozumieć jak takie osoby widzą, czują i słyszą świat – zapraszamy do obejrzenia kolejnego mini filmiku. Autorzy filmu chcieli pomóc innym w rozumieniu autyzmu i chcieli również uwrażliwić nas na to pojęcie, a dzięki temu ułatwić osobom ze spektrum codzienne życie.
W światowy Dzień Świadomości Autyzmu, postarajmy się spojrzeć na te osoby w inny sposób, spróbujmy wejść w ich skórę. Zachowują się inaczej bo myślą inaczej. Zamiast zmieniać ich myślenie – zmieńmy NASZE!
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
21 marca, to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Data została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ przyczyną tej wady genetycznej jest TEN TRZECI (chromosom) który doczepił się do 21 pary chromosomów. Stąd data 21.03 :) Kolorowym symbolem tego dnia jest założenie skarpetek nie do pary (kolorowe skarpety, koniecznie nie do pary to symbol zespołu Downa – symbol niedopasowanych chromosomów). Skarpetki mogą być w paski, w kropki, długie lub krótkie, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Im dziwniej, tym lepiej, bo wyglądając nieco odmiennie wysyłamy sygnał, że akceptujemy odmienność. Charakter tego gestu jest wesoły i przyjazny!