• Statut

        • I  POSTANOWIENIA OGÓLNE

          §1                                                                                                                                                                                                                                                                 

          1. Nazwa przedszkola brzmi:

                                Przedszkole Samorządowe Nr 2  w Pcimiu

           

          1. Siedziba przedszkola: budynek własny Nr 564
          2.  Przedszkole używa pieczęci:

           

           

          Przedszkole Samorządowe Nr 2

          w  Pcimiu

          32-432  Pcim

          tel. / 12/  274 80 38

            NIP 681 20 37 315

           

           

          1. Nazwa przedszkola na tablicy urzędowej brzmi:

                                 Przedszkole Samorządowe Nr 2 w Pcimiu

           

          1. Przedszkole jest gminną jednostką nieposiadającą osobowości prawnej. Prowadzi działalność w formie jednostki budżetowej z obsługą Zakładu Obsługi Szkół. Działalność przedszkola finansowana jest przez Gminę Pcim.

           

          1. Przedszkole jest placówką publiczną:
          1. prowadzi bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie co najmniej podstawy programowej wychowania przedszkolnego;
          2. przeprowadza rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności;
          3. zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych przepisach.

           

          1. Organ nadzoru pedagogicznego: Małopolski Kurator Oświaty.

           

          1. Zadania i kompetencje organu prowadzącego przedszkola oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny, w tym w szczególności zasady sprawowania nadzoru pedagogicznego oraz nadzoru nad działalnością w sprawach administracyjnych  i finansowych określają odrębne przepisy.

           

           

           

           

           

           

          II   CELE I ZADANIA PRZEDSZKOLA

           

          § 2

          1. Celem wychowania przedszkolnego jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka. Wsparcie to realizowane jest przez proces opieki, wychowania i nauczania – uczenia się, co umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna. W efekcie takiego wsparcia dziecko osiąga dojrzałość do podjęcia nauki na pierwszym etapie edukacji.

           

           

          Zadania przedszkola

          1. Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunkówsprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznymi poznawczym obszarze jego rozwoju.
          2. Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa.
          3. Wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensoryczneji umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych.
          4. Zapewnienie prawidłowej organizacji warunków sprzyjających nabywaniu przez dziecidoświadczeń, które umożliwią im ciągłość procesów adaptacji oraz pomoc dzieciomrozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony.
          5. Wspieranie samodzielnej dziecięcej eksploracji świata, dobór treści adekwatnych dopoziomu rozwoju dziecka, jego możliwości percepcyjnych, wyobrażeń i rozumowania, z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań.
          6.  Wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie.
          7. Tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących dosamodzielności, dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo, w tymbezpieczeństwo w ruchu drogowym.
          8.  Przygotowywanie do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi oraz dbanieo zdrowie psychiczne, realizowane m.in. z wykorzystaniem naturalnych sytuacjipojawiających się w przedszkolu oraz sytuacji zadaniowych, uwzględniających treściadekwatne do intelektualnych możliwości i oczekiwań rozwojowych dzieci.
          9.   Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwośćestetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania,ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki.
          10. Tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, stymulujących rozwój wrażliwości i umożliwiających poznaniewartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego, adekwatnych doetapu rozwoju dziecka.
          11. Tworzenie warunków umożliwiających bezpieczną, samodzielną eksplorację elementówtechniki w otoczeniu, konstruowania, majsterkowania, planowania i podejmowaniaintencjonalnego działania, prezentowania wytworów swojej pracy.
          12. Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami,uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunkówumożliwiających rozwój tożsamości dziecka.
          13.  Kreowanie, wspólne z wymienionymi podmiotami, sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowań wynikających z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju.
          14.  Systematyczne uzupełnianie, za zgodą rodziców, realizowanych treści wychowawczych o nowe zagadnienia, wynikające z pojawienia się w otoczeniu dziecka zmian i zjawisk istotnych dla jego bezpieczeństwa i harmonijnego rozwoju.
          15. Systematyczne wspieranie rozwoju mechanizmów uczenia się dziecka, prowadzące doosiągnięcia przez nie poziomu umożliwiającego podjęcie nauki w szkole.
          16. Organizowanie zajęć – zgodnie z potrzebami – umożliwiających dziecku poznawaniekultury i języka mniejszości narodowej lub etnicznej lub języka regionalnego.
          17. Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dzieckajęzykiem obcym nowożytnym, chęci poznawania innych kultur.

           

           

          1. Przedszkole realizuje cele i zadania także w zakresie pomocy psychologiczno- pedagogicznej w poniżej przedstawiony  sposób:
          1. Przedszkole udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej polegającej na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w przedszkolu, w celu wspierania potencjału rozwojowego dziecka i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola oraz w środowisku społecznym, wynikających w szczególności:

                     a/  z niepełnosprawności;

                     b/  z niedostosowania społecznego;

                     c/  z zagrożenia niedostosowaniem społecznym;

                     d/  ze szczególnych uzdolnień;

                     e/  ze specyficznych trudności w uczeniu się;

                     f/  z deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych;

                     g/  z choroby przewlekłej;

                     h/  z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych;

                     i/  z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową wychowanka i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego, kontaktami środowiskowymi;

                     j/  z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego,  w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą;

                     k/z zaburzeń zachowania lub emocji;

                     l/z niepowodzeń edukacyjnych.

          1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczną organizuje dyrektor przedszkola, korzystanie z niej jest dobrowolne i nieodpłatne.
          2. W przedszkolu udzielana jest również pomoc psychologiczno-pedagogiczna rodzicom wychowanków i nauczycielom polegająca na wspieraniu rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i edukacyjnych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
          3. Pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu udzielają nauczyciele – wychowawcy grup oraz  specjaliści wykonujący w przedszkolu zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w szczególności psycholodzy, pedagodzy, logopedzi i terapeuci pedagogiczni, zwani dalej „specjalistami”.
          4. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest z inicjatywy:

                     a/  rodziców dziecka; 

                     b/  nauczyciela- wychowawcy grupy  lub specjalisty prowadzącego zajęcia z dzieckiem;

                     c/  poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej ; 

                     d/  pomocy nauczyciela;

                     e/ dziecka;

                     f/ dyrektora przedszkola;

                     g/ pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania;

                     h/ asystenta edukacji romskiej;

                     i/ asystenta nauczyciela lub osoby, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, zwanej dalej „ustawą”;

                     j/ pracownika socjalnego;

                     k/ asystenta rodziny;

                     l/ kuratora sądowego,

                      ł/ organizacji pozarządowej, innej instytucji lub podmiotu działających na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży;

           

           

          6. W przedszkolu pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy        z dzieckiem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów, a także w formie:

          a/ zajęć rozwijających uzdolnienia;

          b/ zaję ć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno - społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym;

          c/ zindywidualizowanej ścieżki realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego;

          d/ porad i konsultacji.

          1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana rodzicom wychowanków w formie porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń.
          2. Do zadań dyrektora w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej należy:

          a/ zaplanowanie i koordynowanie udzielania dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej;

          b/ ustalanie form udzielania pomocy, okresu jej udzielania oraz wymiar godzin dla poszczególnych form, które będą realizowane;

          c/współpraca z:

          - rodzicami uczniów,

          -poradniami psychologiczno-pedagogicznymi,

          - placówkami doskonalenia nauczycieli,

          -innymi przedszkolami,

          -organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

          1. Szczegółowe zasady udzielania i dokumentowania  pomocy psychologiczno-pedagogicznej określają odrębne przepisy.

           

           

          10)Do zadań nauczycieli i specjalistów w przedszkolu należy w szczególności:

          a/rozpoznawanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci;

          b/ określanie mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień dzieci;

          c/rozpoznawanie przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu

          dzieci, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie dzieci  i ich uczestnictwo w życiu przedszkola;

          d/ podejmowanie działań sprzyjających rozwojowi kompetencji oraz potencjału dzieci w celu podnoszenia efektywności uczenia się i poprawy ich funkcjonowania;

          e/ współpraca z poradnią w procesie diagnostycznym i postdiagnostycznym, w szczególności w zakresie oceny funkcjonowania dziecka, barier i ograniczeń w środowisku utrudniających funkcjonowanie dzieci i ich uczestnictwo w życiu przedszkola oraz efektów działań podejmowanych w celu poprawy funkcjonowania ucznia oraz planowania dalszych działań.

          11)Nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych oraz specjaliści w przedszkolu prowadzą w szczególności:

          - obserwację pedagogiczną mającą na celu wczesne rozpoznanie u dziecka dysharmonii rozwojowych i podjęcie wczesnej interwencji, a w przypadku dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne– obserwację pedagogiczną zakończoną analizą i oceną gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole (diagnoza przedszkolna)

           

           

          1. Do zadań logopedy należy:

          a/ przeprowadzenie wstępnych badań przesiewowych – wytypowanie dzieci do pomocy logopedycznej;

          b/prowadzenie zajęć logopedycznych;

          c/utrzymywanie stałego kontaktu z rodzicami dziecka wymagającego intensywnychćwiczeń – udzielanie instruktażu dla rodziców;

          d/ udzielanie instruktażu nauczycielom, dotyczących prowadzenia prostych ćwiczeńlogopedycznych, usprawniających narządy artykulacyjne, aparat oddechowy ifonacyjny u dzieci wymagających pomocy logopedycznej;

          e/organizowanie i prowadzenie pogadanek dla nauczycieli i rodziców dotyczących

          rozwoju mowy;

          f/udział w pracach Zespołu ds. Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej;

          g/organizacja i opieka nad gabinetem logopedycznym;

          h/prowadzenie odpowiedniej dokumentacji pracy, zgodnie z odrębnymi przepisami.

          1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest organizowana i udzielana we współpracy z:

          a/ rodzicami uczniów;

          b/ poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi, zwanymi dalej „poradniami”;

          c/ placówkami doskonalenia nauczycieli;

          d/  innymi przedszkolami, szkołami i placówkami;

          e/ organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami i podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

           

          1. Umożliwianie dzieciom podtrzymywania poczucia tożsamości narodowej, etnicznej,      językowej i religijnej:
          1. przedszkole wychowuje w duchu tolerancji dla tożsamości narodowej, religijnej, etnicznej i językowej uznając prawo rodziców /prawnych opiekunów/  do religijnego wychowania dzieci;
          2. przedszkole umożliwia naukę religii na  wniosek rodziców.

           

          1. Kształceniem specjalnym obejmuje się dzieci  niepełnosprawne, niedostosowane społecznie i zagrożone niedostosowaniem społecznym, wymagające stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy.
          1. Kształcenie dzieci niepełnosprawnych w przedszkolu organizuje się w integracji z dziećmi pełnosprawnymi. Przedszkole zapewnia:

          a/ realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego;

          b/ warunki do nauki, odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dzieci;

          c/ zajęcia specjalistyczne, o których mowa w odrębnych przepisach;

          d/ inne zajęcia odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dzieci, w szczególności zajęcia rewalidacyjne, resocjalizacyjne i socjoterapeutyczne;

          e/ integrację dzieci ze środowiskiem rówieśniczym, w tym z dziećmi pełnosprawnymi;

          f/ przygotowanie dzieci do samodzielności w życiu dorosłym.

          1. Dla dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego opracowuje się indywidualny program edukacyjno - terapeutyczny, uwzględniający zalecenia zawarte             w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, dostosowany do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dziecka.

           

          1. Zindywidualizowana ścieżka realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego oraz zindywidualizowana ścieżka kształcenia, zwane dalej „zindywidualizowaną ścieżką”, są organizowane dla dzieci, które  mogą uczęszczać do przedszkola   ale ze względu na trudności w funkcjonowaniu wynikające w szczególności ze stanu  zdrowia nie mogą realizować wszystkich zajęć wychowania przedszkolnego  i wymagają dostosowania organizacji i procesu nauczania do ich specjalnych potrzeb edukacyjnych.

           

          1. Objęcie ucznia zindywidualizowaną ścieżką wymaga opinii publicznej poradni, z której wynika potrzeba objęcia dziecka  pomocą w tej formie.

           

           

           

          § 3

           

          Sposób realizacji celów i zadań:

           

          1. Szczegółowe zadania przedszkola i sposób ich realizacji:
          1. nauczyciele organizują zajęcia wspierające rozwój dziecka;
          2. nauczyciele, organizując zajęcia kierowane, biorą pod uwagę możliwości dzieci, ich oczekiwania poznawcze i potrzeby wyrażania swoich stanów emocjonalnych, komunikacji oraz chęci zabawy:
          3. nauczyciel przygotowuje dzieci do wykonywania czynności złożonych, takich jak liczenie, czytanie, a nawet pisanie, zgodnie z fizjologią i naturą pojawiania się tychże procesów;
          4. poprzez zabawę dziecko poznaje alfabet liter drukowanych;
          5. dziecko przygotowuje się do nauki czytania i pisania oraz uczestniczy w procesie alfabetyzacji;
          6. nauczyciele diagnozują, obserwują dzieci i twórczo organizują przestrzeń ich rozwoju, włączając do zabaw i doświadczeń przedszkolnych potencjał tkwiący w dzieciach oraz ich zaciekawienie elementami otoczenia;
          7. organizacja zabawy, nauki i wypoczynku w przedszkolu oparta jest na rytmie dnia, czyli powtarzających się systematycznie fazach, które pozwalają dziecku na stopniowe zrozumienie pojęcia czasu i organizacji oraz dają poczucie bezpieczeństwa i spokoju, zapewniając mu zdrowy rozwój;
          8. organizacja zajęć rytmiki i zajęć ruchowych przy muzyce w każdej grupie wiekowej;
          9. organizacja gimnastyki, ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń zapobiegających wadom postawy; 
          10. organizowanie stałych kącików zainteresowań, takich jak: czytelniczy, konstrukcyjny, plastyczny, teatralny, przyrodniczy, lalek, gier i zabaw dydaktycznych;
          11. organizowanie czasowych kącików zainteresowań związanych z realizowaną tematyką, świętami okolicznościowymi, specyfiką pracy przedszkola;
          12. codzienna organizacja zajęć na świeżym powietrzu;
          13. odpowiednie wyposażone miejsca przeznaczone na odpoczynek dzieci;
          14. odpowiednia aranżacja wnętrz wpływająca na aktywność wychowanków  przedszkola.

           

          1. Zadania programowe przedszkola realizuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna oraz zatrudnieni specjaliści – logopeda i inni. Prowadzone przez specjalistów badania dziecka mogą być prowadzone tylko za zgodą rodziców/prawnych opiekunów/.

           

          1. Zadania programowe realizowane są poprzez organizowanie sytuacji edukacyjnych ukierunkowujących na rozwój dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi, uwzględniając potrzeby i zainteresowania  wychowanków w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa.

           

          1. Działania wychowawczo-edukacyjne przedszkola ukierunkowane są na wspieranie indywidualnego rozwoju dziecka, troskę o zapewnienie równych szans, umacnianie wiary we własne siły i możliwości osiągania sukcesu.

           

          1. Przedszkole wobec rodziny pełni funkcję doradczą i wspierającą działania wychowawcze – wspólnie z rodzicami /prawnymi opiekunami/ tworzy spójne środowisko edukacyjno — społeczne.

           

          1. Przedszkole uzgadnia wspólnie z rodzicami /prawnymi opiekunami/ kierunki i zakres działań realizowanych w przedszkolu, m.in. poprzez częste zbieranie informacji dotyczących postępów dziecka i jakości pracy przedszkola.

           

          1. Przedszkole może organizować dla wychowanków różnorodne formy krajoznawstwa i turystyki. Organizację i program wycieczek oraz imprez dostosowuje się do wieku, zainteresowań i potrzeb dzieci, ich stanu zdrowia oraz sprawności fizycznej.

           

          1. Przedszkole może organizować wyjazdy o charakterze rekreacyjno - edukacyjnym z każdorazowo ustalonym programem - tzw. „zielone przedszkola”. Miejsce wyjazdu każdorazowo uzgadniane jest z rodzicami /prawnymi opiekunami/.

           

          1. Podstawowymi formami działalności dydaktyczno — wychowawczej przedszkola  są:
          1. obowiązkowe zajęcia edukacyjne;
          2. okazje edukacyjne — stwarzanie dziecku możliwości wyboru zadań, czasu ich  realizacji, wyboru partnerów i środków materialnych;
          3.  spontaniczna działalność dzieci;
          4. zajęcia stymulacyjne organizowane w małych zespołach;
          5. zajęcia dodatkowe organizowane za zgodą rodziców/prawnych opiekunów/;
          6. zajęcia stymulująco — wyrównawcze i specjalistyczne wspomagające rozwój  dzieci                  z zaburzeniami rozwojowymi.

           

          1. Szczegółowe zadania przedszkola i sposób ich realizacji ustalany jest w  planach  pracy  poszczególnych oddziałów przedszkolnych.

           

          1. Przedszkole może prowadzić działalność innowacyjną  uwzględniającą możliwość wprowadzania nowych rozwiązań programowych, organizacyjnych i metodycznych w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Przedszkole może prowadzić powyższą działalność również w celu wprowadzania odmiennych od powszechnie obowiązujących warunków działania i organizacji placówki.

           

          1. Sposób sprawowania opieki nad dziećmi w czasie zajęć w przedszkolu oraz w czasie zajęć poza przedszkolem:
          1. podczas pobytu w przedszkolu dziecko pozostaje nieustannie pod opieką nauczyciela wspomaganego przez pomoc nauczyciela lub pracownika obsługi;
          2. wyjścia i wyjazdy poza teren przedszkola zabezpiecza nauczyciel organizując dodatkowe osoby do opieki nad dziećmi (personel przedszkola lub rodzice/prawni opiekunowie). Zasady organizacji wycieczek określa regulamin spacerów i wycieczek;
          3. w trakcie zajęć poza terenem przedszkola opiekę nad grupa  sprawuje co najmniej dwóch opiekunów;
          4. podczas wyjazdów na „zielone przedszkola” opiekę nad dziećmi sprawują osoby dorosłe w liczbie 1:6 . Zasady organizacji wyjazdów na „zielone przedszkole” określa regulamin;
          5. wszyscy pracownicy przedszkola przestrzegają zasad bezpieczeństwa zgodnie z obowiązującymi przepisami, o których zostali pouczeni;
          6. w przedszkolu nie mogą być stosowane wobec wychowanków żadne zabiegi medyczne z wyjątkiem udzielania pierwszej pomocy - bez stosowania leków.

          a/ wyjątek stanowią dzieci przewlekle chore – postępowanie określa procedura uczęszczania do przedszkola dziecka przewlekle chorego;.

          1. w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia dziecka nauczyciel informuje rodziców/prawnych opiekunów/ o jego stanie, a oni zobowiązani są do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola;
          2.  w sytuacjach nagłych wzywane jest Pogotowie Ratunkowe z równoczesnym powiadomieniem rodziców/prawnych opiekunów;
          3.  w sytuacjach trudnych wykorzystuje się procedury strategii postępowania opracowane dla potrzeb przedszkola;
          4. sprzęt, z którego korzystają dzieci jest sprawny i bezpieczny;
          5.  nauczyciel każdorazowo kontroluje miejsca przebywania dzieci (sala zabaw, szatnia, łazienka, plac zabaw) oraz sprzęt, pomoce i inne narzędzia;
          6.  przedszkole dba o zdrowie dzieci poprzez:

          a/ wdrażanie do dbałości o higienę osobistą;

          b/ przestrzeganie przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny;

          c/ zachowanie właściwych proporcji między nauką i zabawą;

          d/ respektowanie stosowania odżywiania wynikającego ze stanu zdrowia dziecka, w tym stosowanej diety;

          e/ organizację zajęć na świeżym powietrzu.

          1. w  zakresie promocji i ochrony zdrowia przedszkole:

          a/współpracuje z rodzicami w celu budowania postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia dzieci;

          b/ przeprowadza zajęcia z pielęgniarką i lekarzem;

          c/w realizowanych programach uwzględnia treści dotyczące dbałości o zdrowie i higienę;

          d/ prowadzi edukację zdrowotną  dzieci i pracowników;

          e/ tworzy klimat społeczny sprzyjający:

          -zdrowiu i rozwojowi dzieci i pracowników,

          -osiąganiu przez wszystkich sukcesów i wspierający ich poczucie własnej wartości,

          - uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu członków społeczności przedszkolnej, rodziców i osób ze społeczności lokalnej;

          - tworzy środowisko sprzyjające zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu dzieci i pracowników.

           

          1. Zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola:
          1. rodzice /prawni opiekunowie/ odpowiedzialni są za zapewnienie dzieciom pełnego bezpieczeństwa w drodze do przedszkola i z powrotem do domu;
          2. dzieci mogą być odbierane przez inne osoby upoważnione na piśmie przez rodziców/prawnych opiekunów/. Upoważnienie jest własnoręcznie podpisane przez rodzica/prawnego opiekuna/. Upoważnienia dostarczane są przez nich osobiście do nauczycielek grupy i  pozostają  w dokumentacji przedszkola;
          3. rodzice/prawni opiekunowie/ mogą upoważnić określoną osobą do jednorazowego odbioru dziecka z przedszkola poprzez udzielenie jej pisemnego pełnomocnictwa;
          4. rodzice/prawni opiekunowie/ i inne osoby upoważnione na piśmie przez rodziców/prawnych opiekunów/, ponoszą całkowitą odpowiedzialność za dziecko w drodze do przedszkola   do momentu odebrania dziecka przez pracownika przedszkola - osoby dyżurującej (nauczyciela, pomocy nauczyciela, woźnej) oraz z przedszkola do domu od momentu odebrania go od osoby dyżurującej (nauczyciela, pomocy nauczyciela, woźnej);
          5. w przypadku zgłoszenia się po odbiór dziecka osoby, której stan wskazuje na spożycie alkoholu, dziecko nie zostanie oddane pod jej opiekę, a o fakcie tym zostanie poinformowany dyrektor przedszkola lub osoba wskazana przez dyrektora;
          6. w sytuacji, o której mowa w ust.13.pkt.5 nauczyciel jest zobowiązany do zorganizowania odbioru dziecka przez inną, upoważnioną osobę,  jeżeli i z nią nie będzie kontaktu, nauczyciel może oddać dziecko jednostce powołanej do opieki nad dziećmi porzuconymi;
          7. w przypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola, nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców/prawnych opiekunów/ bądź osoby upoważnione do odbioru (jeżeli ma  do nich kontakt telefoniczny)  o zaistniałym fakcie. Jeżeli pod wskazanymi numerami telefonów nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców/prawnych opiekunów/,  nauczyciel oczekuje w placówce 1 godzinę. Po upływie tego czasu powiadamia się policję o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami/prawnymi opiekunami/ dziecka;
          8. wskazania jednego z rodziców/prawnych opiekunów/ dotyczące nie odbierania dziecka przez drugiego rodzica muszą być poświadczone przez stosowne orzeczenie sądowe. W razie wątpliwości i w sytuacjach spornych nauczyciel dzwoni na policję;
          9. przedszkole  posiada zgodne ze statutem szczegółowe  regulaminy i procedury  dotyczące przyprowadzania i odbierania dzieci.

           

           

           

           

           

           

          § 4

           

            1. Ubezpieczenie dzieci:
          1. wychowankowie przedszkola mogą być ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków. O wyborze ubezpieczyciela decydują rodzice/prawni opiekunowie/. Koszt ubezpieczenia ponoszą rodzice/prawni opiekunowie/;
          2. /uchylony/.

           

           

           

          III  ORGANY PRZEDSZKOLA

           

          § 5

           

            1. Organami przedszkola są:
          1. dyrektor przedszkola;
          2. rada pedagogiczna;
          3. rada  rodziców.         

           

          § 6

           

           

            1. Stanowisko dyrektora przedszkola powierza organ prowadzący zgodnie z  obowiązującymi przepisami.

           

            1. Przedszkolem jednoosobowo kieruje dyrektor, który jest jego przedstawicielem na zewnątrz, przełożonym służbowym wszystkich pracowników placówki, przewodniczącym rady pedagogicznej.

           

            1. W ramach reprezentacji o której mowa w ust. 2 dyrektor przedszkola jest uprawniony do dysponowania środkami finansowymi przedszkola, w tym do zaciągania zobowiązań w imieniu i na rzecz przedszkola do wysokości środków finansowych pozostających w dyspozycji placówki zgodnie z jej rocznym planem finansowym, z zachowaniem powyższych środków wynikających z postanowień powyższego planu.

           

            1. Zadania i kompetencje dyrektora przedszkola:
          1. kieruje bieżącą działalnością przedszkola;
          2. sprawuje nadzór pedagogiczny przez ewaluację wewnętrzną, kontrolę przestrzegania przez nauczycieli przepisów prawa, wspomagania nauczycieli w realizacji ich zadań;
          3. ocenia stan i warunki oraz efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej oraz opiekuńczej przedszkola;
          4. opracowuje na każdy rok szkolny plan nadzoru pedagogicznego;
          5. przed zakończeniem każdego roku szkolnego przedstawia radzie pedagogicznej i radzie rodziców informację o realizacji planu nadzoru pedagogicznego zawierającą  zakres wykonania planu, wnioski ze sprawowania nadzoru oraz podjęte działania wynikającez wniosków ze sprawowania nadzoru pedagogicznego wraz z informacją o ich skutkach;
          6. ustala ramowy rozkład dnia na wniosek rady pedagogicznej z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców;
          7. przygotowuje arkusz organizacji przedszkola i przedstawia go do zatwierdzenia organowi prowadzącemu;
          8.  współpracuje z rodzicami, organem prowadzącym oraz instytucjami nadzorującymi i kontrolującymi;
          9. współdziała z organizacjami związkowymi wskazanymi przez pracowników;
          10. dyrektor wykonuje inne działania wynikające z przepisów szczegółowych:

          a/ wykonuje uchwały Rady Gminy Pcim w zakresie działalności przedszkola;

          b/ współpracuje z organem prowadzącym i nadzorującym w zakresie określonym ustawą i aktami wykonawczymi do ustawy;

          c/ współpracuje z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz pomocy dzieciom            i ich rodzinom.

          1. organizuje proces rekrutacji do przedszkola w oparciu o odrębne przepisy;
          2. stwarza warunki do działania w przedszkolu: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej przedszkola.

           

            1. Powiadamia dyrektora szkoły w obwodzie, w którym mieszka dziecko, o spełnianiu przez nie obowiązku przedszkolnego oraz zmianach w tym zakresie.

           

            1. Wspomaga nauczycieli w osiąganiu wysokiej jakości ich pracy:
          1. prowadzi obserwację  zajęć dydaktycznych oraz bieżącą kontrolę pracy nauczycieli;
          2. dokonuje oceny pracy nauczycieli zgodnie z odrębnymi przepisami;
          3. gromadzi informacje niezbędne do planowania doskonalenia zawodowego  nauczycieli;
          4. monitoruje przebieg stażu nauczycieli ubiegających się o kolejny stopień awansu zawodowego;
          5. udziela pomocy nauczycielom w wykonywaniu ich zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych;
          6. inspiruje nauczycieli do innowacji pedagogicznych, metodycznych, organizacyjnych.

           

            1. Sprawuje opiekę nad wychowankami oraz stwarza im warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne.

           

           8. Realizuje uchwały rady pedagogicznej, podjęte w ramach jej kompetencji                                                       stanowiących.

           

          1. Tworzy właściwą atmosferę w pracy.

           

          1. Wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom  i pracownikom w czasie zajęć organizowanych przez przedszkole.

           

          1. Zapewnia właściwą organizację pracy przedszkola.

           

          1. Organizuje współpracę z rodzicami/prawnymi opiekunami/, środowiskiem.

           

          1. Współdziała ze szkołami wyższymi oraz zakładami kształcenia nauczycieli w organizacji praktyk pedagogicznych.

           

          1. Dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w przedszkolu nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. W szczególności decyduje w sprawach:
          1. zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników przedszkola;
          2. dyrektor dokonuje oceny wszystkich pracowników samorządowych zajmujących stanowisko urzędnicze  /zasady oceny określa regulamin/;
          3. przyznawania nagród oraz wymierzania kar porządkowych nauczycielom oraz innym pracownikom przedszkola;
          4.  występowania z wnioskami, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników przedszkola;
          5. dyrektor rozpatruje wnioski, skargi i zażalenia  zgodnie z obowiązującymi przepisami.

           

          1. Dyrektor przedszkola jest zobowiązany do powiadomienia dyrektora szkoły w obwodzie,  w którym dziecko mieszka, o spełnianiu przez dziecko sześcioletnie rocznego przygotowania przedszkolnego na terenie podległej mu placówki.

           

          1. Dyrektor przedszkola, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, dopuszcza do użytku zaproponowany przez nauczyciela program wychowania przedszkolnego. Dopuszczone do użytku programy wychowania przedszkolnego stanowią zestaw programów wychowania przedszkolnego. Dyrektor jest odpowiedzialny za uwzględnienie w zestawie programów podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

           

          1. Wykonuje inne zadania wynikające z przepisów szczególnych.

           

          1.  W przypadku nieobecności dyrektora przedszkola zastępuje go inny nauczyciel tego przedszkola wyznaczony przez dyrektora w porozumieniu z organem prowadzącym, który pełni  funkcję zastępcy społecznie.

           

                                                                    

          § 7

           

          1. Rada pedagogiczna:
          1. rada pedagogiczna jest kolegialnym organem przedszkola realizującym zadania      wynikające ze statutu dotyczące kształcenia, wychowania i opieki;
          2. w skład rady pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu;
          3. w zebraniach rady pedagogicznej mogą brać udział z głosem doradczym osoby  zaproszone przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek rady pedagogicznej, w tym przedstawiciele stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej przedszkola;
          4. nauczyciele oraz inne osoby uczestniczące w zebraniu rady pedagogicznej zobowiązani są do nie ujawniania spraw poruszanych na posiedzeniu rady pedagogicznej, które mogą naruszać dobro osobiste wychowanków lub ich rodziców/prawnych opiekunów/, a także nauczycieli               i innych pracowników przedszkola;
          5. przewodniczącym rady pedagogicznej jest dyrektor przedszkola;
          6. zebrania rady pedagogicznej organizowane są przed rozpoczęciem roku szkolnego, po zakończeniu roku szkolnego oraz w miarę bieżących potrzeb. Zebrania mogą być organizowane na wniosek organu prowadzącego, organu sprawującego nadzór pedagogiczny, z inicjatywy przewodniczącego albo, co najmniej l/3 członków rady pedagogicznej;
          7. przewodniczący przygotowuje i prowadzi zebrania rady pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadomienie wszystkich jej członków o terminie i porządku jej zebrania, zgodnie z regulaminem rady pedagogicznej;
          8. dyrektor przedszkola przedstawia radzie pedagogicznej nie rzadziej niż dwa razy  w roku ogólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz  informacje              z działalności przedszkola.

           

          1. Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy:
          1. zatwierdzanie planów pracy przedszkola;
          2. podejmowanie uchwał w sprawie eksperymentów pedagogicznych  w przedszkolu, po zaopiniowaniu ich projektów przez radę rodziców;
          3.  ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli przedszkola;
          4. ustalenie regulaminu swojej działalności;
          5. zatwierdzenie statutu albo jego zmian;
          6. podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy wychowanków przedszkola;
          7. ustalanie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad przedszkolem przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy szkoły lub placówki.

           

          1. Kompetencje opiniodawcze rady pedagogicznej. Rada pedagogiczna opiniuje                                  w szczególności:
          1. dopuszczenie do użytku w przedszkolu zaproponowanego przez nauczyciela programu wychowania przedszkolnego;
          2. powierzenie stanowiska dyrektora przedszkola, gdy konkurs nie wyłonił kandydata albo do konkursu nikt się nie zgłosił;
          3. delegowanie  przedstawicieli rady do komisji konkursowej wyłaniającej kandydata na stanowisko dyrektora przedszkola;
          4. przedłużenie stanowiska dyrektora;
          5. wnioski dyrektora w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli;
          6. organizację pracy przedszkola, w tym zwłaszcza tygodniowy rozkład zajęć;
          7. projekt planu finansowego przedszkola;
          8. wnioski o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród  i innych wyróżnień;
          9. propozycje dyrektora przedszkola w sprawach przydziału nauczycielom stałych  prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych;
          10. możliwość wystąpienia z wnioskiem o odwołanie nauczyciela ze stanowiska dyrektora przedszkola;
          11. /uchylony/;
          12. wybór przedstawiciela rady pedagogicznej do zespołu rozpatrującego odwołanie nauczyciela od oceny pracy.

           

          1. Dyrektor przedszkola wstrzymuje wykonanie uchwał niezgodnych z przepisami prawa. O wstrzymaniu wykonania uchwały dyrektor niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący przedszkole oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny w porozumieniu z organem prowadzącym przedszkole uchyla uchwałę w razie stwierdzenia jej niezgodności z przepisami prawa. Rozstrzygnięcie organu sprawującego nadzór jest ostateczne.

           

          1. Uchwały rady pedagogicznej podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków.

           

          1. Rada pedagogiczna ustala regulamin swojej działalności. Zebrania rady są protokołowane.

           

           

          § 8

           

           

          1. W przedszkolu działa rada rodziców, stanowiąca reprezentację rodziców/prawnych opiekunów/ dzieci uczęszczających do przedszkola.

           

          1.   Zasady tworzenia rady rodziców określa ogół rodziców/prawnych opiekunów/.

           

          1.  Rada rodziców opracowuje regulamin swojej działalności, który nie może być sprzeczny ze statutem przedszkola.

           

          1. Reprezentacja rodziców/prawnych opiekunów/ może przybrać także inna nazwę.

           

          1.  Rada rodziców może występować do rady pedagogicznej i dyrektora z wnioskami  i opiniami dotyczącymi wszelkich spraw przedszkola.

           

          1.  Do zadań rady rodziców należy w szczególności:
          1. współuczestnictwo w realizacji planu pracy przedszkola;
          2.  pomoc dyrektorowi i radzie pedagogicznej w wypracowaniu perspektywicznego planu rozwoju placówki, jej bazy i wyposażenia;
          3. organizowanie prac użytecznych na rzecz przedszkola;
          4. uczestniczenie w planowaniu wydatków przedszkola oraz podejmowanie działań służących zwiększeniu funduszy przedszkola;
          5. na wniosek dyrektora - opiniowanie pracy nauczyciela za okres stażu ubiegającego się o kolejny stopień awansu zawodowego w celu ustalenia oceny dorobku zawodowego nauczyciela;
          6. udział przedstawicieli rady w konkursie na dyrektora przedszkola;
          7. współudział w organizowaniu zajęć dodatkowych;
          8. współudział w organizowaniu działalności artystycznej i turystycznej dzieci;
          9. pozyskiwanie sponsorów.

           

          1. Kompetencje rady rodziców:
          1. /uchylony/;
          2. opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia i wychowania;
          3. opiniowanie projektu planu finansowego.

           

           

          8. W celu wspierania działalności statutowej przedszkola rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców/prawnych opiekunów/ oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin działalności rady.

           

           

           

          § 9

           

          Współdziałanie organów przedszkola:

           

          1.Organy przedszkola współdziałają ze sobą w sposób gwarantujący każdemu z nich możliwości swobodnego działania i podejmowania decyzji w ramach swoich kompetencji.

           

          2.  Każdy z organów organizuje zebrania i spotkania zgodnie z planem pracy na dany rok.

           

          3. Organy przedszkola zobowiązane są do wzajemnej wymiany informacji o planowanych ipodejmowanych działaniach poprzez:

          1. udział przedstawicieli rodziców w posiedzeniach rady pedagogicznej;
          2. udział dyrektora lub przedstawicieli rady pedagogicznej w zebraniach rady rodzicówco najmniej 2 razy w roku;
          3. informowanie o podjętych decyzjach przekazywane w kąciku dla rodziców.

           

          4.Na wniosek jednego z organów o zwołanie wspólnego zebrania, dyrektor jest zobowiązany określić termin zebrania i powiadomić wszystkie organy o ustalonym terminie.

           

           

           

           

           

          § 10

           

          Rozwiązywanie sporów między organami przedszkola:

           

          1. Ewentualne spory pomiędzy organami przedszkola rozwiązywane są w drodze   negocjacji pomiędzy przewodniczącymi poszczególnych organów. Wyniki negocjacji są protokołowane i przekazywane do wiadomości zainteresowanych stron.

           

          1. Organy przedszkola podejmują decyzje i działania w ramach swoich kompetencji.

           

          3. W razie zaistnienia konfliktu między organami:

          1. radą rodziców i radą pedagogiczną - dyrektor przedszkola powołuje komisję rozjemczą, w skład której wchodzą rzecznicy obu stron oraz mąż zaufania akceptowany przez strony konfliktu;
          2.  radą pedagogiczna i dyrektorem - dyrektor przedszkola powołuje komisję rozjemczą, w skład której wchodzą osoby akceptowane przez strony konfliktu;
          3. radą rodziców i dyrektorem - dyrektor przedszkola ustała termin posiedzenia rady pedagogicznej z udziałem stron konfliktu;

           

          1. Na podstawie dokumentów oraz rozmowy, komisja na swoim zebraniu zapoznaje się z istotą konfliktu. Komisja rozstrzyga konflikt w tajnym głosowaniu. Od decyzji komisji przysługuje odwołanie w terminie 14 dni do organu prowadzącego lub sprawującego nadzór pedagogiczny lub innej instancji, w zależności od rodzaju i istoty sprawy.

           

          1. W przypadku braku osiągnięcia porozumienia w drodze negocjacji dyrektor przedszkola o istniejącym sporze powiadania organ prowadzący lub organ sprawujący nadzór pedagogiczny w zależności  od kompetencji, podejmuje on decyzje rozstrzygające kwestie sporne. Decyzja organu jest ostateczna.

           

           

           

          IV ORGANIZACJA DZIAŁALNOŚCI PRZEDSZKOLA

           

          § 11

           

          1. Organizację pracy przedszkola określa arkusz organizacyjny opracowany przez dyrektora przedszkola, zatwierdzony przez organ prowadzący.

           

          1. Arkusz organizacji przedszkola określa w szczególności:
          1. liczbę oddziałów;
          2. liczbę dzieci w poszczególnych oddziałach;
          3. tygodniowy wymiar zajęć religii;
          4. czas pracy przedszkola oraz poszczególnych oddziałów;
          5. liczbę pracowników ogółem, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze;
          6. liczbę nauczycieli, w tym nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze,                                      wrazz informacją o ich stopniu awansu zawodowego i kwalifikacjach oraz liczbę godzin zajęć prowadzonych przez poszczególnych nauczycieli;
          7.  liczbę pracowników administracji i obsługi, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze, oraz etatów przeliczeniowych;
          8. ogólną liczbę godzin pracy finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący przedszkole, w tym liczbę godzin zajęć edukacyjnych i opiekuńczych, zajęć rewalidacyjnych, zajęć z zakresu pomocy psychologiczno -pedagogicznej oraz innych zajęć wspomagających proces kształcenia, realizowanych w szczególności przez pedagoga, psychologa, logopedę i innych nauczycieli.

           

          1. Dzienny czas pracy przedszkola, na każdy rok szkolny ustala dyrektor na podstawie wniosków i deklaracji  rodziców  przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym. 
          1. Czas przeznaczony na realizacje podstawy programowej wychowania przedszkola ustala organ prowadzący na wniosek dyrektora;
          2. Organizacja pracy przedszkola może czasowo ulec zmianie;
          3. Zmianę organizacji pracy w przedszkolu przewiduje się w przypadku niskiej frekwencji dzieci w grupach, której powodem jest:

          -wysoka zachorowalność,

          -okresy przedświąteczne,

          - ferie zimowe, wakacje,

          - tzw. długie weekendy,

          - inne zaistniałe sytuacje.

          1. Dyrektor przedszkola może zlecić łączenie oddziałów z zachowaniem liczebności w grupie czyli nie więcej niż 25 dzieci.

          .

          1. Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest w oparciu o podstawę programową oraz dopuszczone do użytku przez dyrektora przedszkola programy wychowania przedszkolnego a także programy własne.

           

          1. Godzina prowadzonych przez nauczyciela zajęć nauczania, wychowania i opieki wprzedszkolu trwa 60 minut.
          1. Czas prowadzonych w przedszkolu zajęć powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci, z tym, że  czas prowadzonych w przedszkolu zajęć religii, zajęć z języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej lub języka regionalnego i zajęć rewalidacyjnych powinien wynosić:

          a/ z dziećmi w wieku 3–4 lat – około 15 minut;

          b/z dziećmi w wieku 5–6 lat – około 30 minut.

          1. Godzina zajęć, rozwijających uzdolnienia, zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno -społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym trwa 45 minut

           

          1. Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień, rodzaju                   i stopnia niepełnosprawności.

          1)Przedszkole jest 5– oddziałowe i wszystkie grupy mogą być różnorodne  wiekowo.

          2) O zakwalifikowaniu dziecka do danej grupy decyduje dyrektor po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej.

           

          1. Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat.
          1. W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 7 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat.
          2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może także zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku.
          3. Dziecko jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu:

          a) obowiązek, o którym mowa w ust. 7. pkt.3 rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego, w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.;

          b) w przypadku dziecka, o którym mowa w ust. 7. pkt.1, obowiązek ten rozpoczyna się

          z początkiem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpocznie spełnianie obowiązku szkolnego;

          c) indywidualnym obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym obejmuje się dzieci, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola.

          4)  Przez niespełnienie obowiązku, o którym mowa w ust. 7. pkt.3 należy rozumieć nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w przedszkolu.

          5) Jeżeli droga dziecka 6-letniego z domu do najbliższego przedszkola publicznego przekracza    3 kilometry, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka lub zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowóz zapewniają rodzice/ prawni opiekunowie/.

          6) Obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom 6-letnim bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola albo zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowóz zapewniają rodzice/prawni opiekunowie dziecka.

          7) Czas pobytu w przedszkolu dziecka niepełnosprawnego uzależniony jest od rodzaju niepełnosprawności i jego  możliwości psychofizycznych.

           

          1. Liczba dzieci w oddziale ogólnodostępnym nie może przekraczać 25.

           

          1. Liczba dzieci w oddziale integracyjnym w przedszkolu ogólnodostępnym powinna wynosić  do 20, w tym  do5 dzieci niepełnosprawnych.

           

           

          10. Na wniosek rodziców /prawnych opiekunów/ w przedszkolu mogą być prowadzone zajęcia dodatkowe.

            1. Rodzaj zajęć dodatkowych, ich częstotliwość i forma organizacyjna zależą od wyboru rodziców.
            2.  Ilość i czas organizowanych zajęć dodatkowych nie może zakłócać realizacjipodstawy programowej.

          3)  W zajęciach dodatkowych prowadzonych przez osoby z zewnątrz /niezatrudnianych przez przedszkole/ zawsze uczestniczy nauczyciel – wychowawca, bądź inny nauczyciel                   z przedszkola wskazany przez Dyrektora, w celu zapewnienia opieki i bezpieczeństwa wychowanków

           

          11. Przedszkole organizuje w zależności od potrzeb:

            1. zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju;
            2. zajęcia rewalidacji indywidualnej;
            3. zajęcia specjalistyczne: korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, porady i konsultacje, zajęcia rozwijające uzdolnienia.
            4. Organizacja oraz prowadzenie ww. zajęć odbywać się będzie na zasadach określonych                w odrębnych przepisach.

           

          12. Na realizację podstawy programowej przeznacza się nie mniej niż 5 godzin dziennie.

           

          13.Organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora przedszkola na wniosek rady pedagogicznej, z uwzględnieniem przepisów w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych placówkach. Ramowy rozkład dnia określa: czas przyprowadzania oraz odbierania dzieci, czas realizacji 5 godzin podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla każdego oddziału.

           

          1. Organizację działalności eksperymentalnej  przedszkola określają odrębne przepisy.

           

          1.  Dyrektor przedszkola powierza każdy oddział opiece:
          1. jednego nauczyciela w przypadku 5 godzinnego czasu pracy oddziału;
          2. dwóch lub trzech nauczycieli w przypadku 9,5 godzinnego czasu pracy oddziału.

           

          1. Oddział integracyjny prowadzi nauczyciel prowadzący i wspomagający.

           

          1. W przedszkolu z oddziałami integracyjnymi dodatkowo zatrudnia się specjalistów, którzy prowadzą  pracę indywidualną z dziećmi niepełnosprawnymi oraz ich rodzinami.

           

          1. Liczbę nauczycieli w poszczególnych oddziałach co roku zatwierdza organ prowadzący.

           

          1. W miarę możliwości organizacyjnych oraz dla zapewnienia ciągłości pracy wychowawczej i jej skuteczności, nauczyciele prowadzą swój oddział  przez wszystkie lata pobytu dziecka w przedszkolu.

           

          1. Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na  wspólny wniosek dyrektora i rady rodziców.
          1. W okresie przerwy w pracy przedszkola dzieci mają prawo uczęszczania do dyżurnego przedszkola wskazanego przez organ prowadzący.
          2. Przedszkole może pełnić, w terminie ustalonym przez organ prowadzący, zadania przedszkola dyżurnego.

           

          1. W przedszkolu może być utworzony zespół wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, w celu pobudzenia psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka, od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole, prowadzonego bezpośrednio z dzieckiem i jego rodziną.
          1. Wczesne wspomaganie może być realizowane, jeżeli warunki przedszkola zapewniają realizację zaleceń zawartych w opinii o potrzebie wczesnego wspomagania.

           

          22. W miarę możliwości w przedszkolu ogólnodostępnym, za zgodą organu prowadzącego, można zatrudnić specjalistów wspierających pracę nauczycieli  w zakresie wyrównywania deficytów rozwojowych dziecka.

           

          23. W przedszkolu organizowana jest nauka religii  za zgodą rodziców wyrażoną w formie pisemnego oświadczenia. Nauka religii odbywa się w atmosferze tolerancji, w duchu poszanowania praw człowieka.

            1. W przypadku nieuczęszczania dziecka na zajęcia religii, ma ono zapewnioną  opiekę               przeznauczyciela wychowania przedszkolnego, specjalistę w innym  pomieszczeniu lub czasowo przeniesione jest do innej grupy.

           

          24. Do realizacji zadań statutowych przedszkole posiada:

          a/ pięć  sal do zajęć  dla poszczególnych  grup;

          b/ jadalnię;

          c/  gabinet logopedyczny;

          d/ szatnię dla dzieci; 

          e/ siedem łazienek dla dzieci i dwie dla personelu;

          f/ pomieszczenia kuchenne, administracyjne i gospodarcze;

          g/ plac zabaw wyposażony  w urządzenia  do zabaw i ćwiczeń  rekreacyjnych;

          h/ salę do ćwiczeń i zabaw ruchowych.
           

          25.Współdziałanie przedszkola z rodzicami ma w szczególności  formę:

              1. spotkań organizowanych:

              a)     informacyjnych,

              b)     organizacyjnych,

              c)     informacyjno-ntegracyjnych;

          2) uroczystości przedszkolnych;

          3) rozmów indywidualnych;

          4)warsztatów;

          5) konsultacji;

          6) imprez okolicznościowych (pikników, kiermaszy, wycieczek);

          7)zajęć otwartych;

          8) ekspozycji na stronie internetowej i na gazetce przedszkolnej .

           

           

           

          § 12

           

           

          1.  Przedszkole prowadzi wyżywienie w zakresie trzech posiłków dziennie. Dzieci uczęszczające do przedszkola mogą korzystać z dowolnej ilości posiłków: jednego, dwóch, trzech.
          1. Zasady odpłatności za korzystanie z wyżywienia i wysokość stawki żywieniowej ustala dyrektor przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym.
          2. W przypadku nieobecności dziecka zwrotowi podlega dzienna stawka żywieniowa za drugi       i kolejny dzień nieobecności.
          3. Wyżywienie dzieci może być dofinansowane z GOPS.

           

          1.   Dziecku, niekorzystającemu z posiłków organizowanych w przedszkolu, zapewnia się warunki do spożycia posiłku przygotowanego w domu.

           

          3.   Zasady odpłatności za pobyt dziecka w przedszkolu określane są  uchwałą Rady Gminy Pcim, a zasady określa  Regulamin pobierania opłat za pobyt dziecka w przedszkolu.

          1) Świadczenia w zakresie nauczania, wychowania i opieki, w wymiarze 5 godzin dziennie są realizowane bezpłatnie dla dzieci w wieku 3-5 lat.

          2) Bezpłatne świadczenia w zakresie nauczania, wychowania i opieki realizowane są w czasie      od godziny 8:00 do godziny 13:00.

          3) Dziecko 6–cioletnie  wychowanie przedszkolne realizuje nieodpłatnie.

          4) Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze przekraczające wymiar bezpłatnych świadczeń dziennie ustala się opłatę w wysokości 1 złoty za każdą  godzinę pobytu dziecka       w przedszkolu.

          5) W przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu opłaty, o których mowa ust. 3. pkt.4  są  na pisemny wniosek rodzica/prawnego opiekuna/ obniżone odpowiednio do czasu trwania nieobecności.

           

          4. Deklaracje dotyczące czasu pobytu dziecka w przedszkolu oraz rodzajówspożywanych posiłków, a tym samym wysokości wnoszenia opłat, rodzic przedkłada w karcie zgłoszenia oraz w deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym.

           

          5.Podejmowanie w trakcie roku szkolnego jakichkolwiek zmian do wcześniejszychdeklaracji wymaga wystąpienia rodzica do dyrektora przedszkola. W uzasadnionychprzypadkach dyrektor uwzględnia zmiany z pierwszym dniem kolejnego miesiąca.

           

          1. Opłaty za  wyżywienie oraz pobyt dziecka, o którym mowa w ust. 3 pkt.4, w przedszkolu pobierane są z góry do 10- tego  każdego miesiąca (jeżeli 10-ty przypada w sobotę,                   w niedzielę czy inny dzień wolny od pracy, to opłaty można dokonywać w najbliższy dzień pracy przedszkola)

           

          1. Zwrot opłaty następuje w formie odliczenia dni nieobecności (wg stawkiindywidualnej) od należności bieżącej w kolejnym miesiącu.

           

          1. W przypadku powstania zaległości w opłatach, o których mowa w  ust. 3 pkt. 4 przekraczających jeden miesiąc, dziecko może zostać skreślone z listy dzieci uczęszczających do przedszkola  /po  uprzednich wezwaniach do zapłaty/. Skreślenie

               z listy nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego.

           

          1. W przypadku rezygnacji z przedszkola, rodzic powinien złożyć pisemną informację w celu zaprzestania naliczania odpłatności. Nadpłatę za świadczeniaprzedszkola zwraca się na wniosek rodzica.

           

          1. Na wniosek rodziców dziecka GOPS podejmuje decyzję o sfinansowaniu odpłatności za koszty surowców zużytych do przygotowywania posiłku. Rozliczeniekosztów odbywa się na podstawie wydanej decyzji GOPS-u oraz noty obciążeniowej wystawianej przez przedszkole.
          2. Opłata za świadczenia przedszkola obejmuje także koszty zajęć dodatkowych organizowanych w przedszkolu na wniosek rodziców.

           

           

           

          V NAUCZYCIELE I INNI PRACOWNICY PRZEDSZKOLA

           

          §13

           

          1. W przedszkolu zatrudnia się nauczycieli z przygotowaniem pedagogicznym do pracy               z dziećmi w wieku przedszkolnym, w oddziałach integracyjnych dodatkowo nauczycieli wspomagających  ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym.
          2.  Nauczyciel przedszkola prowadzi pracę dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą zgodnie z obowiązującą podstawą programową i dopuszczonym przez dyrektora programami wychowania przedszkolnego, odpowiada za jakość i wyniki tej pracy, szanuje godność dziecka i respektuje jego prawa.
          3. Do zakresu zadań nauczycieli należy:
          1. planowanie i prowadzenie pracy dydaktyczno-wychowawczej zgodnie z obowiązującym programem, ponoszenie odpowiedzialności za jakość;
          2.   prowadzenie przez nauczycieli, wychowawców grup oraz specjalistów działań mających na celu rozpoznanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci, a także rozpoznanie ich zainteresowań i uzdolnień oraz zaplanowanie wsparcia związanego z rozwojem zainteresowań i uzdolnień dzieci;
          3. prowadzenie obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie możliwości i potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentowanie tych obserwacji;
          4. zadaniem nauczycieli jest także prowadzenie diagnozy przedszkolnej w roku szkolnym poprzedzającym termin możliwego rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole. Celem diagnozy jest zgromadzenie informacji, które mogą pomóc:

          a/  rodzicom, aby poznali stan gotowości swojego dziecka do podjęcia nauki w szkole i mogli je odpowiednio do potrzeb w osiąganiu tej gotowości wspomagać;

          b/ nauczycielom przedszkola przy opracowaniu i realizowaniu indywidualnego programu wspomagania rozwoju dziecka, który będzie realizowany w roku poprzedzającym możliwe rozpoczęcie nauki w szkole;

          c/ pracownikom poradni psychologiczno-pedagogicznej, do której zostanie skierowane dziecko w przypadku zaobserwowania przez nauczyciela potrzeby pogłębionej diagnozy związanejz jakiegoś rodzaju specjalnymi potrzebami edukacyjnymi dziecka;

          1. stosowanie twórczych i nowatorskich metod nauczania i wychowania;
          2. odpowiedzialność za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w przedszkolu i poza terenem w czasie wycieczek, spacerów itp.;
          3. współpraca ze specjalistami świadczącymi kwalifikowaną pomoc psychologiczno-pedagogiczną, zdrowotną itp.;
          4. planowanie własnego rozwoju zawodowego- systematyczne podnoszenie swoich kwalifikacji przez aktywne uczestnictwo w różnych formach doskonalenia zawodowego;
          5. dbałość o warsztat pracy przez gromadzenie pomocy dydaktycznych oraz troska o estetykę pomieszczeń;
          6. eliminowanie przyczyn niepowodzeń dzieci poprzez opracowanie i zrealizowanie indywidualnego programu wspomagania i korygowania rozwoju dziecka;
          7. współdziałanie z rodzicami/prawnymi opiekunami/, a  w szczególności:

              a/      systematyczne informowanie rodziców o zadaniach wychowawczych i kształcących realizowanych w przedszkolu;

              b/     zapoznawanie rodziców z podstawą programową wychowania przedszkolnego i włączanie ich do kształtowania u dziecka określonych w tej podstawie wiadomości i umiejętności;

              c/      informowanie rodziców o sukcesach i kłopotach ich dzieci, a także włączanie ich do wspierania osiągnięć  rozwojowych dzieci i łagodzenia trudności, na jakie one natrafiają;

              d/     zachęcanie rodziców do współdecydowania w sprawach przedszkola;

              e/      informowanie rodziców o zachowaniu dziecka w przedszkolu i grupie rówieśniczej  oraz o jego rozwoju;

              f/      odbywanie 2  spotkań z rodzicami w ciągu roku szkolnego;

              g/     opracowanie pisemnej informacji dla rodziców – analiza gotowości do nauki w szkole dziecka 6 letniego, a także udostępnianie rodzicom teczek kart pracy i prac plastycznych oraz dokumentacji z obserwacji diagnozy indywidualnego rozwoju ich dziecka.

          1. prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania działalności wychowawczej i opiekuńczej zgodnie z obowiązującymi przepisami;
          2.  realizacja zaleceń dyrektora i osób kontrolujących;
          3.  inicjowanie i organizowanie imprez o charakterze dydaktycznym, wychowawczym, kulturalnym lub rekreacyjno-sportowym.

           

          1. Nauczyciel ma prawo do korzystania w swojej pracy z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony dyrektora, rady pedagogicznej, wyspecjalizowanych placówek i instytucji naukowo-oświatowych.

           

          1. Nauczyciel podczas pełnienia obowiązków służbowych (lub w związku z ich pełnieniem) korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w Kodeksie Karnym. Dyrektor i organ prowadzący przedszkole są zobowiązani występować z urzędu w obronie nauczyciela, którego uprawnienia zostały naruszone.

           

          1.  Zasady zatrudniania nauczycieli i innych pracowników określają odrębne przepisy.

           

           

          1.  Pracownicy przedszkola zobowiązani są do przestrzegania tajemnicy służbowej, do nie    ujawniania danych stanowiących dobra osobiste dzieci i ich rodziców oraz przedszkola.

           

          1. Nauczyciel przed nawiązaniem stosunku pracy ma obowiązek przedłożenia dyrektorowi informacji z Krajowego Rejestru Sądowego, że nauczyciel nie był karany za przestępstwo umyślne.

           

           

          § 14

           

          1. Personel administracyjno-obsługowy przyczynia się do właściwego funkcjonowania przedszkola poprzez codzienną, sumienną pracę w trosce o dobro dziecka:

            1. wszyscy pracownicy przedszkola odpowiedzialni są za zdrowie i bezpieczeństwo dzieci;
            2. wszyscy pracownicy wypełniają zadania określone przez dyrektora, zawarte w szczegółowym zakresie obowiązków;
            3. wszyscy pracownicy wypełniają dodatkowe czynności nie umieszczone w zakresie obowiązków, a wynikające z potrzeb placówki.

           

            1. Przedszkole zatrudnia innych pracowników administracyjno — obsługowych; są nimi:
          1.  pomoc do nauczyciela;
          2. woźna oddziałowa;
          3. intendent;
          4. kucharka;
          5. pomoc do  kuchni;
          6. konserwator.

           

           

            1. Pracownicy administracyjno-obsługowi współuczestniczą w procesie wychowawczo-opiekuńczym między innymi poprzez:
          1.  troskę o zachowanie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci w przedszkolu;
          2. współpracę w zakresie zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa, ochrony przed przemocą         i poszanowanie ich godności osobistej;
          3. usuwanie lub zgłaszanie dyrektorowi wszelkich zaniedbań i zagrożeń mających wpływ na bezpieczeństwo dzieci.

           

            1. Intendent podlega ocenie zgodnie z rozporządzeniem w sprawie sposobu i trybu dokonywania ocen kwalifikacyjnych pracowników samorządowych.

           

            1. Szczegółowy zakres obowiązków poszczególnych pracowników określa dyrektorw przydziale czynności na kolejny rok szkolny.

           

            1. Zasady zatrudniania i wynagradzania innych pracowników przedszkola określają odrębne przepisy.

           

            1. Zadania pracowników pomocniczych zawarte są w szczegółowych przydziałach czynności podpisanych przez pracowników znajdujących się w aktach osobowych.

           

           

           

           

           

           

          VI  WYCHWANKOWIE  PRZEDSZKOLA

           

           

                 § 15

          1. Warunki pobytu w przedszkolu zapewniają dzieciom bezpieczeństwo, ochronę przed przemocą, ochronę i poszanowanie ich godności osobistej oraz życzliwe i podmiotowe traktowanie.

           

           

          § 16

           

           

          1. Dziecko w przedszkolu ma wszelkie prawa wynikające z Konwencji Praw Dziecka.

           

          1. Właściwie zorganizowanego procesu opiekuńczo – wychowawczo-dydaktycznego zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej poprzez:
          1. przebywanie w przedszkolu urządzonym zgodnie z zasadami higieny, potrzebami dzieci,  możliwościami placówki;
          2. organizację dnia zabezpieczającą higieniczny tryb życia, właściwie zorganizowany

          wypoczynek, bezpieczne zażywanie ruchu;

          1.  uczestniczenie w proponowanych sytuacjach edukacyjnych w ciągu całego dnia zgodnie z jego możliwościami percepcyjnymi;
          2. zaspokajanie potrzeb emocjonalnych i ruchowych.

           

          1. Ochrony przed wszelkimi formami przemocy fizycznej i psychicznej, poszanowania jego godności osobistej, tolerancji, akceptacji i zrozumienia indywidualnych potrzeb.

           

          1. Życzliwego i podmiotowego traktowania w procesie wychowawczo-dydaktycznym poprzez:
          1.  zaspokajanie własnych potrzeb rozwojowych;
          2. doskonalenie i rozwijanie zdolności i zainteresowań;
          3. wyrażanie własnych sądów i opinii, jeśli nie naruszają one praw innych;
          4. swobodną zabawę i możliwość wyboru towarzyszy zabaw;
          5. indywidualne nauczanie w określonych przypadkach;
          6. korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej, logopedycznej i innejspecjalistycznej organizowanej w przedszkolu;
          7. prawo do  spokoju i samotności, gdy tego potrzebuje;
          8. prawo do własnego tempa  rozwoju.

           

          1. Do obowiązków dziecka należy:
          1. szanować kolegów i wytwory ich pracy;
          2. nie oddalać się od grupy bez wiedzy nauczycielki;
          3. szanować sprzęt i zabawki znajdujące się w przedszkolu;
          4. przestrzegać ustalonych zasad, zwłaszcza dotyczących bezpieczeństwa;
          5. sygnalizować złe samopoczucie i potrzeby fizjologiczne;
          6. przestrzegać ustalonych norm współżycia w grupie;
          7. wykonywać czynności samoobsługowe i porządkowe na miarę swoich   możliwości;
          8. słuchać i reagować na polecenia nauczyciela.

           

          6.Dziecku w przedszkolu nie wolno:

          1. stwarzać niebezpiecznych sytuacji;
          2. krzywdzić innych i siebie;
          3. przeszkadzać innym w pracy i zabawie.

           

           

          § 17

           

          1. Rada pedagogiczna może podjąć uchwałę upoważniającą dyrektora przedszkolado skreślenia dziecka z listy przedszkolaków w niżej wymienionych przypadkach:
          1. nieuczęszczania dziecka do przedszkola przez miesiąc bez zgłoszenia przez rodziców/prawnych opiekunów/  przyczyn nieobecności;
          2. nieuiszczenia przez rodziców/prawnych opiekunów/ odpłatności za przedszkole ustalonych  przez organ prowadzący;
          3. utajenia przy wypełnianiu wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola choroby dziecka, która uniemożliwia przebywanie dziecka w grupie;
          4. częstego stwarzania przez dziecko sytuacji zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu własnemu i innych dzieci, mimo zastosowania poniższej procedury:

          a/ indywidualna terapia prowadzona przez nauczyciela i specjalistę z dzieckiem                     w formie zajęć indywidualnych i grupowych;

          b/ konsultacje z rodzicami /prawnymi opiekunami/;

          c/konsultacje i terapia w specjalistycznych instytucjach;

          d/rozmowy z dyrektorem.

           

          1. Skreślenie z listy wychowanków nie dotyczy dziecka objętego rocznymobowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym.

           

          2. W przypadku nie uiszczania opłat za przedszkole przez rodziców/prawnych opiekunów/ dziecka korzystającego z edukacji przedszkolnej, może ono korzystać bezpłatnie z podstawy programowej /5 godzin/.

           

          3.Skreślenia dziecka z listy przyjętych wychowanków w przypadkach, o których mówi

             ust.1 dokonuje dyrektor, stosując poniższą procedurę:

          1. upomnienie ustne rodziców/opiekunów/ przez dyrektora;
          2. wysłanie do rodziców lub doręczenie pisma za potwierdzeniem odbioru informującego o naruszeniu zapisów statutu;
          3. dodatkowego 14 dniowego terminu w zakresie uregulowaniaodpłatności;
          4. ustalenie sytuacji dziecka i rodziny, rozmowa- negocjacje dyrektora, psychologa                     z rodzicami;
          5.  zasięgnięcie w sytuacji problemowej opinii odpowiednich instytucji zewnętrznych                 (np. GOPS, PPP…);
          6. przedstawienie członkom rady pedagogicznej sytuacji nieprzestrzegania zapisów                 ust.1 pkt.1-4 oraz  powtarzających się uchybień ze strony rodziców dziecka;
          7. podjęcie uchwały przez radę pedagogiczną w sprawie skreślenia z listy wychowanków.

           

          4.Skreślenie dziecka z listy przyjętych wychowanków następuje w drodze decyzji

          administracyjnej.

           

          5.Rodzice mają prawo odwołania się od decyzji o skreśleniu ich dziecka w ciągu 14dni od jej otrzymania do Małopolskiego  Kuratora Oświaty.

           

          6. W trakcie postępowania odwoławczego dziecko ma prawo uczęszczać doprzedszkola.

           

           

           

           

           

          VII RODZICE/PRAWNI OPIEKUNOWIE/

           

          § 18

           

          1. Do  podstawowych obowiązków rodziców/prawnych opiekunów/ dziecka należy:
          1.  przestrzeganie niniejszego statutu;
          2. respektowanie uchwał rady pedagogicznej, podjętych w ramach jej kompetencji;
          3. przyprowadzanie i odbieranie dziecka z przedszkola lub upoważnioną przez rodziców osobę zapewniającą dziecku bezpieczeństwo;
          4. terminowe uiszczanie opłat za pobyt dziecka w przedszkolu;
          5. zapewnienie regularnego uczęszczania do przedszkola dziecka podlegającego obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego;
          6. informowanie o przyczynach nieobecności dziecka w przedszkolu, niezwłoczne zawiadamianie o zatruciach pokarmowych i chorobach zakaźnych;
          7. usprawiedliwiania  nieobecności dziecka na zajęciach przedszkolnych na piśmie lub na podstawie  zaświadczenia lekarskiego;
          8. informowanie dyrektora przedszkola o obowiązku spełniania przez dziecko rocznego przygotowania przedszkolnego za granicą;
          9. uczestniczenie w zebraniach ogólnych i grupowych;
          10.  współpracowanie z nauczycielem,  celem poznania stanu gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej;
          11.  wypełnianie innych obowiązków wynikających z uregulowań wewnętrznych przedszkola;
          12. dopełnienie czynności związanych ze zgłoszeniem do przedszkola dziecka 6 letniego realizującego obowiązek przedszkolny.

           

          1. Rodzice/prawni opiekunowie/ mają prawo do:
          1.  zapoznania się ze statutem, koncepcją pracy przedszkola, programem oraz zadaniami wynikającymi z programu rozwoju przedszkola i planów pracy w danym oddziale;
          2.  uzyskiwania na bieżąco rzetelnej informacji na temat aktualnego stanu rozwoju i postępów edukacyjnych dziecka;
          3. uzyskania informacji o stanie gotowości szkolnej swojego dziecka, aby mogli je w osiąganiu tej gotowości odpowiednio do potrzeb wspomagać;
          4.  uzyskiwania porad i  wskazówek od nauczycieli, pedagoga, psychologa w rozpoznawaniu przyczyn trudności wychowawczych oraz doborze metod udzielania dziecku pomocy;
          5. wyrażania i przekazywania nauczycielowi oraz dyrektorowi wniosków z obserwacji pracy przedszkola;
          6. wyrażania i przekazywania opinii na temat pracy przedszkola organowi prowadzącemu               i nadzorującemu pracę pedagogiczną poprzez swoje przedstawicielstwa, radę rodziców;
          7. w przypadku trudnej lub losowej sytuacji materialnej rodzice/prawni opiekunowie/ mają prawo ubiegać się o pomoc  do Gminnego Ośrodka  Pomocy Społecznej.

           

          1. Rodzice/prawni opiekunowie/ za szczególne zaangażowanie we wspieraniu pracy przedszkola mogą otrzymać na zakończenie roku szkolnego list pochwalny od dyrektora i rady pedagogicznej.
          2. /uchylony/

           

           

           

           

           

          VIII ZASADY REKRUTACJI DZIECI DO PRZEDSZKOLA

           

          § 19

           

          1. Do przedszkola w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci z terenu Gminy Pcim.

           

          1. Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

           

          1. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor może przyjąć do przedszkola dziecko, które ukończyło dwa i pół roku.

           

          1. Rodzice dzieci już uczęszczających do przedszkola składają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego na kolejny rok szkolny. Deklarację składa się do dyrektora przedszkola na piśmie według wzoru, w terminie określonym zarządzeniem dyrektora przedszkola. Niezłożenie deklaracji lub złożenie deklaracji po terminie oznacza rezygnację z kontynuowania wychowania przedszkolnego w przedszkolu.

           

          1. Osoby ubiegające się o przyjęcie dziecka do przedszkola na kolejny rok szkolny składają wniosek o przyjęcie wraz z wymaganymi dokumentami określonymi w zarządzeniu dyrektora przedszkola o rekrutacji dzieci.

           

          1. Kandydaci przyjmowani są do przedszkola w wyniku przeprowadzonego przez komisję rekrutacyjną  postępowania rekrutacyjnego według odrębnego regulaminu.

           

          1. Postępowanie rekrutacyjne jest dwuetapowe.

           

          1. W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunek, o którym mowa                 w ust.1, niż liczba wolnych miejsc w przedszkolu, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:
          1. wielodzietność rodziny kandydata;
          2. niepełnosprawność kandydata;
          3. niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
          4. niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
          5. niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
          6. samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
          7. objęcie kandydata pieczą zastępczą.
          8. kryteria, o których mowa w ust. 8, mają jednakową wartość.

           

          1. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu dane publiczne przedszkole  nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący, z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny, zwłaszcza potrzeb rodziny,          w której rodzice albo rodzic samotnie wychowujący kandydata muszą pogodzić obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi oraz lokalnych potrzeb społecznych.

           

          1. /uchylono/

           

          1. Po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego komisja ustala wyniki postępowania rekrutacyjnego i podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

           

          1. W termie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych        i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata nieprzyjętego może wystąpić do komisji         z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do przedszkola.

           

          1. Komisja sporządza uzasadnienie w terminie 5 dni od wystąpienia przez rodzica                      z wnioskiem o uzasadnienie odmowy przyjęcia. Uzasadnienie podpisuje przewodniczący.

           

          1. Rodzic kandydata może wnieść odwołanie do dyrektora  od rozstrzygnięcia komisji              w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.

           

          1. Dyrektor rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji.Na rozstrzygnięcie dyrektora służy skarga do sądu administracyjnego.

           

          1. Kandydaci mieszkający poza Gminą Pcim mogą być przyjęci do przedszkola tylko wówczas, gdy przedszkole po zapewnieniu miejsca wszystkim kandydatom mieszkającym na terenie Gminy Pcim dysponuje wolnymi miejscami.

           

           

          IX GOSPODARKA FINANSOWA

           

          § 20

           

          1. Dyrektor przedszkola odpowiada za opracowanie rocznych planów finansowych przedszkola i ich zatwierdzenie w terminie poprzedzającym okres ich obowiązywania.

           

          1.  W razie zastrzeżenia sobie, na mocy odrębnych przepisów, przez organ prowadzący przedszkole prawa zatwierdzania rocznych planów finansowych przedszkola przez organy wykonawcze organu prowadzącego przedszkole, dyrektor odpowiada za terminowe przedłożenie projektu rocznego planu finansowego tym organom do zatwierdzenia.

           

           

          1.  Przedszkole korzysta z obsługi świadczonej na mocy odrębnych przepisów przez  Zakład Obsługi Szkół. Dyrektor przedszkola korzysta z jego pomocy w opracowaniu projektu rocznego planu finansowego. Za sporządzenie planu lub projektu planu, o którym mowa w ust. 2 wyłączną odpowiedzialność przed organem prowadzącym przedszkole ponosi dyrektor.
          2. Zasady przewidziane w ust. 1- 3 stosuje się odpowiednio do wprowadzania zmian             w rocznym planie finansowym przedszkola.
          3. Za prowadzenie prawidłowej gospodarki finansowej przez przedszkole wyłączną odpowiedzialność ponosi dyrektor przedszkola.
          4. W ramach odpowiedzialności, o której mowa w ust. 5, dyrektor przedszkola odpowiada            w szczególności za:
          1. prawidłowe, tj. zgodne z przepisami rocznego planu finansowego gospodarowanie środkami finansowymi przedszkola;
          2. dokonywanie wydatków w ramach podziałek klasyfikacyjnych obowiązującego planu finansowego i w kwotach nieprzekraczających wysokości w nich przewidzianych;
          3. terminowe rozliczenie za pomocą stosowanych dokumentów z organem prowadzącym przedszkole ze środków otrzymanych z budżetu tego organu;
          4. stosowanie procedur przewidzianych w ustawie o zamówieniach publicznych przy zakupie towarów i usług i robót budowlanych ze środków budżetowych otrzymanych od organu prowadzącego przedszkole objętych rocznym planem finansowym przedszkola.

           

          1. Dyrektor ponosi pełną odpowiedzialność za prawidłowe, tj. rzetelne, celowe, oszczędne            i efektywne gospodarowanie powierzonym mu w zarząd mieniem przedszkola.

           

          1.  W zakresie spraw, o których mowa w ust. 5- 7 dyrektor przedszkola podlega nadzorowi organu prowadzącego przedszkole na zasadach wynikających z odrębnych przepisów.

           

           

          X POSTANOWIENIA KOŃCOWE

           

          § 21

           

            1. Przedszkole prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.

           

            1.  Statut obowiązuje w równym stopniu wszystkich członków społeczności przedszkolnej — dzieci, nauczycieli, rodziców, pracowników administracji i obsługi.

           

            1. Zmiany do statutu będą dokonywane uchwałami rady pedagogicznej. Dyrektor po nowelizacji statutu opracowuje i publikuje tekst ujednoliconego statutu.

           

            1.  Regulaminy działalności uchwalone przez organy działające w przedszkolu nie mogą być sprzeczne z postanowieniami niniejszego statutu.

           

           

          Statut został zatwierdzony uchwałą rady pedagogicznej